Jaké spořicí produkty se dnes nejvíce vyplatí?

Jaké spořicí produkty se dnes nejvíce vyplatí?

Pokud máme peníze doma, nebo na běžném bankovním účtu bez možnosti úročení, je problém s tím, že peníze velmi rychle ztrácejí hodnotu, a to vlivem inflace. Proto je vhodné je rozmnožovat a také na nich i vydělávat. A pokud i vás zajímá, jak na to, připravili jsme v redakci článek, který vám několik variant přiblíží. Zároveň je i osobně ohodnotíme podle toho, nakolik si myslíme, že jsou dobrou volbou.

Jasně vede stavební spoření

Tím stále nejlepším produktem na trhu je takzvané stavební spoření. Mé kamarádky sice zmátl samotný název, ale rázem jsem vysvětlila to, že se nejedná o produkt, který musí být nutně spojený ses tavbou. Peníze, které na tento typ spoření vkládáme, lze totiž v budoucnu vybrat a použít skutečně na cokoliv, bez dokládání účelu. A to se týká i toho, kdy chceme libovolně využít částku získanou pouze z úroků, nebo částku získanou ze státních příspěvků. A právě tyto dvě možnosti patří mezi ty hlavní, jak se nám peníze množí. V minulosti nebylo problém získat úrok i 3 procenta a státní příspěvek řádově v několika tisících za rok. Navíc člověk mohl mít i několik různých spoření napříč řadou spořitelen. I proto tuto možnost hodnotíme jako nejlépe.

Životní pojištění je v závěsu

I zde může poměrně výrazně míst samotný název. A to proto, že sice se částečně jedná o pojistku, ale z hlavní části se opravdu jedná výhradně o produkt spořicí. Ten dnes sjednáme u různých pojišťoven, nebo také bankovních domů. Princip je takový, že si podobně jako u stavebního spoření střádáme peníze, které jsouce investovány v rámci různých fondů. Ty mohou být více či méně rizikové, což vede jak k tomu, že můžeme vydělat na vysokých úrocích, ale stejně tak je zde také nemalé riziko propadu. Samozřejmě to, jakým způsobem budou peníze investovány, můžeme zvolit na začátku a v budoucnu také měnit.

Spořicí účty a termínované vklady

Poslední dobrou možností na našem trhu jsou různé spořicí účty a termínované vklady. Zde je nutné říci, že případný zisk není tak velký, jako v případě zmíněných dvou variant výše. Na druhou stranu ale je třeba dodat to, že na spořicím účtu máme peníze stále k dispozici, a můžeme je ihned vybrat. Podobně jednoduché, ale s o něco vyšší časovou prodlevou to může být na termínovaných vkladech. U nich si navíc můžeme přesně určit to, na jak dlouho budou – třeba na měsíc, několik měsíců, ale také na několik let. I to patří mezi jedno pozitivum, a to i přesto, že úrokové sazby dosahují maximálně jednotek procent a žádné další příspěvky či investování nečekejte. Pozitivem však je to, že dané účty bývají pojištěny a tak i pokud banka zkrachuje, my dostaneme své peníze zpět, a to v zákonné výši, která se na pojištění vkladů vztahuje. I to je dobré brát v potaz ve chvíli, kdy se nad konkrétní výhodností rozhodujeme. Aspektů, které porovnávat, je totiž hodně.

Půjčky – můžete si je brát, ale také do nich investovat

Půjčky – můžete si je brát, ale také do nich investovat

Jako matky s dětmi jsme se i my dostali do několika finančních problémů, které souviseli hlavně s tím, jak malou stát dává mateřskou a jak velké jsou samotné výdaje. Naštěstí dnes už jsou dané problémy za námi. Pravdou ale zůstává, že je dobré, pokud jsme na dané situace připraveni. A to tak, že se snažíme naše peníze co nejlépe množit. Nyní však zapomeneme na klasiku v podobě různých účtů a spořicích produktů. Pokud chcete skutečně investovat, jde do třeba do půjček. Dnes na trhu existují dvě společnosti, které vám to umožní. Nazývají se Loanis a Bankerat.

Vše je ve vašich rukou

Pokud vás zajímá, jak vlastně investice fungují, potom si představte sebe jako poskytovatelku půjčky. Ostatně možná jste v dané situaci již byla – třeba jste půjčovala vašim známým, nebo přátelům. Daný koncept vám však umožní půjčit zcela cizím lidem. A to bez nutnosti toho, abyste měla firmu či živnostenský list, nebo povolení související s poskytováním úvěrům. Zkrátka jenom vezmete peníze a vyberete si, zda někomu půjčíte, nebo ne.

Dané weby totiž fungují na tom principu, že zde lidé půjčky poptávají. Jsou zde třeba problémoví klienti, kteří nemohou nic doložit, ale stejně tak poměrně solidní žadatelé. Třeba lidé s prací a dobrým výdělkem, kteří potřebují pár desítek tisíc. A pokud vás jejich poptávka zaujme, lze jim peníze nabídnout. A to za úrok, jaký si zvolíte.

Jak vyděláváte?

Samozřejmě na daných úrocích, o které si řeknete, nebo které požaduje žadatel. Pokud vám půjčku v daném termínu vrátí, je daný úrok právě váš zisk. A ten může zhodnotit vaše finance třeba i o 10, nebo i více procent ročně. A takovou možnost dnes žádná bankovní či spořicí instituce nenabídne. I proto dnes řada lidí, kteří mají peníze, investují právě tímto způsobem. Na druhou stranu je třeba podotknout, že nakolik je daný výdělek lákavý, existují logicky také rizika, která určitě nejsou nijak malá.

Co může hrozit?

Ten největší problém je ten, že daný člověk přestane splácet. To znamená, že máte malou šanci na to, že si to rozmyslí a opět začne. Na druhou stranu dané investiční weby jsou vám často nápomocny v tom, kdy peníze vymáhají. Přesto je to ale ten největší problém, který může hrozit, jelikož z vidiny velkého zisku může být i to, že o peníze během chvíle přijdete. Proto odborníci doporučují nedávat všechny peníze jednomu člověku, ale rozložit je na více půjček.

Druhým negativem je to, že peníze nebudete mít k dispozici. Pokud je poskytnete třeba i na několikaletou půjčku, dostáváte pouze pravidelné měsíční splátky. Přijde-li u vás nečekaný výdaj a také situace, kdy by se vám dané peníze hodily, máte smůlu. Proto je ideální investovat skutečně jenom tolik, kolik nebudete v následujících měsících ani letech určitě potřebovat.