Jak na správnou výživu vašich dětí?

Jak na správnou výživu vašich dětí?

Aby bylo vaše dítě zdravé, musí především dobře jíst. Ačkoliv mnohé reklamy se nám snaží vnutit různé zázračné přípravky spojené s tím, kolik vitamínů a minerálů do těla můžeme dostat, nikdo ještě nevymyslel nic lepšího, než přírodní produkt. A právě u dětí by měla být jasná priorita v tom, dávat mu to správné. Pokud začneme obecně, je třeba dbát na to, aby i váš potomek měl jídlo nejméně pětkrát denně. A co by to mělo být?

Snídaně a dopolední svačina

Den by měl určitě začínat pečivem, nejlépe potom tmavým, které má dostatek vlákniny Mimo to má pečivo i dostatek sacharidů, které dodají energii. Vhodné je doplnit pečivo třeba kvalitním sýrem, stejně jako dobrou šunkou, nebo kouskem ovoce a zeleniny. Dobré je ale jít i alternativní cestou, kam mohou patřit různé cereálie, a to třeba s ovocem, jogurtem, nebo medem. Problémem ale nejsou ani ovesné vločky, popřípadě dnes veleoblíbená takzvaná mléčná rýže.

Dopolední svačina, tedy takzvaná přesnídávka může být velmi podobná. I zde může být pečivo, popřípadě cereálie, nebo ovesné vločky. Mnohem lepší volbou, a to pro pestrost stravy jsou třeba mléčné výrobky jako jogurt, ale také dostatek různých ořechů, nebo ovoce a zeleniny. Obojí lze dodávat jak ve formě přírodní, tak třeba i sušené – zde ale pozor na obsah cukru.

Oběd a odpolední svačina

Oběd by měl být samozřejmě vydatný, jelikož jím završíte celou polovinu dne. Důležité je dbát na dobrou skladbu, a to od složených cukrů – sacharidů, přes bílkoviny, až po vitamíny. Ukázkovým jídlem je třeba dušené maso v mrkvi, kuřecí maso s rýží a zeleninou, ale třeba také těstoviny, kde nechybí maso a zelenina. Na co rozhodně nezapomínat, to je polévka. Ta dodá nejenom tekutiny, ale také zasytí, a to bez výrazné kalorické zátěže.

Jelikož oběd je vydatnější, je třeba podle toho volit i odpolední svačinu. Ta by tedy měla být hlavně lehčí. Zde můžeme zvolit ovoce, ale pokud už ano, tak to méně sladké – třeba jablko nebo citrusové plody. Vhodná je ale téměř jakákoliv zelenina, popřípadě náhražky pečiva, jako pufovaný a podobný chléb. I ten umí zasytit, dodat potřebnou energii, ale přitom dětský organismus nijak výrazným způsobem nezatíží.

Večeře

Posledním denním jídlem je samozřejmě večeře, v rámci které bychom měli sníst zhruba 20 procent denního energetického příjmu. Hodí se opět to, abychom se zaměřily na pestrost. Vhodný je zeleninový či těstovinový salát, stejně jako pečivo s pomazánkou, nebo také tvarohem, sýrem či kvalitní šunkou. Co rozhodně není vhodné, to jsou těžká, smažená, nebo dokonce sladká jídla. Všechna totiž mohou mít za následek nejenom špatný spánek, ale i to, že tělo nezvládne trávit dané živiny, což může vést také k obezitě. Ostatně k té vede i jakékoliv jiné nezdravé jídlo. Těm je proto vhodné se vyhýbat stále – u dětí i v dospělosti.