Jaké jsou nejčastější nemoci našich dětí

Jaké jsou nejčastější nemoci našich dětí

S narozením dítěte dnes souvisí především to, že se o něho musíme náležitě starat a samozřejmě dobře o něho pečovat. Pokud budeme v tomto směru konkrétní, je dobré zmínit se, jakými problémy dnes děti nejčastěji trpí. Jelikož jsme v redaktorském týmu pouze samé matky, daly jsme dohromady naše poznatky, které vycházejí právě z osobních zkušeností ohledně toho, co může současné děti trápit. Pojďme na to.

Problémy s horními dýchacími cestami

Logicky se jedná o nejznámější problémy, které vůbec může dítě prožít. Často se projevuje hlavně rýmou, ale i dalšími příznaky. Důvodem je hlavně kolektiv, jelikož tato onemocnění jsou virová a bez problémů se mohou šířit okolním vzduchem. Navíc mají poměrně krátkou inkubační dobu a tak se nemoc projeví za zhruba 4 – 5 dní po samotném nakažení. Příznaky jsou samozřejmě jasné, a to hlavně nevrlost, bolesti hlavy, stejně jako nechutenství, ucpaný nos, kašel, ale také chrápání či nespavost. To vše mohou být nejznámější příznaky. A co poradí lékař? Hlavně vitamíny, konkrétní léky a také klid na lůžku.

Velmi podobnou nemocí je také zánět průdušek. Jedná se o problém, který s danou výše uvedenou nemocí souvisí, jelikož v mnoha případech může přijít ihned po ní samotné. Příznaky jsou v tomto ohledu také poměrně jasné, a patří mezi ně třeba kašel, a to jak dráždivý, tak i suchý. Stejně tak může stavy doprovázet také teplota, ale i vysoká horečka.

Zánět středního ucha

Ani tato nemoc se většině dětí nevyhýbá. Podobně jako řada dalších je samozřejmě spojena s častými bolestmi. I zánět středního ucha může souviset s problémem horních cest dýchacích. Kromě bolestí a neklidu může být příznakem také rýma, nebo vysoká teplota. Dobrým postupem v léčbě této nemoci je samozřejmě výrazný klidový režim, jelikož pokud není zabezpečen, má dítě největší obtíže hlavně večer, kdy může být nutností i odsávání hlenu z nosu.

Určitě doporučujeme navštívit lékaře, jelikož někdy může být zánět natolik velký, že bude třeba ucho propíchnout. Aby se předešlo bolesti, jsou vhodné různé znecitlivující kapky. Dané propíchnutí by samozřejmě mělo být realizováno výhradně školeným lékařem.

Neštovice

Ty postihnou většinu dětí v jejich útlém věku. Nejznámější jsou takzvané plané, u kterých je výhoda ta, že se dají chytit pouze jednou jedinkrát za život. Přesto ale nemusí být samotný průběh nijak příjemný, a to hlavně proto, že se během nemoci dostavují velmi nepříjemné pocity, v rámci kterých daná neštovice výrazně svědí. Také je důležité udržet dítě v izolaci od těch, kdož neštovice ještě neměli. Ideální délka izolace, ale i samotné léčby je okolo dvou týdnů. Poté by měly všechny příznaky, a to jak samotné svědění, tak i dané pupínky odeznít. Pokud měla nemoc klasický, často bouřlivý průběh, již se nikdy v budoucnu nedostaví. To je jedna z hlavních jistot, které s touto nejenom dětskou nemocí souvisí přímo.