Jaké možnosti má léčba neplodnosti?

Jaké možnosti má léčba neplodnosti?

Neplodnost je v posledních letech velkým problémem mnoha párů. Postihuje nejenom muže, ale samozřejmě také ženy. Je to mimo jiné dáno také životním stylem, který dnes vedeme. A tak je třeba říci, že jednou z možností, jak neplodnost léčit, je začít s prevencí. Dostatek pohybu, zdravá strava, minimum stresových situaci a pobyt v čistých oblastech. Pokud je ale na tyto pokusy již pozdě, musí přijít na řadu lékař. Pojďme se tedy společně podívat na možné léčby neplodnosti, a to nejenom u žen, ale také u mužů.

Jak lze neplodnost léčit u žen?

Existují typy neplodnosti, které se dají léčit poměrně dobře, a to z toho důvodu, že dané problémy plynou především hormonů a tedy souvisí právě s hormonální léčbou. Ženě tak jsou nasazovány hormony, které její tělo potřebuje, a to z toho důvodu, aby mohlo opětovně docházet k dozrávání vajíček a také k tomu, aby byly uvolňovány z vaječníků. Díky tomu lze problémy s početím zcela eliminovat.

Neplodnost je ale možné léčit i tím, způsobem, že jsou ženě aplikovány speciálně upravené spermie do oblasti dutiny děložní. Pravdou samozřejmě je, že samotný problém s neplodností to nemusí přímo a korektně vyřešit, ale dojde k tomu, po čem žena touží. Dojde ke standardnímu početí a tedy k běžnému donošení dítěte. Přesto však žena může i nadále zůstat neplodná. Tedy abychom byly opravdu konkrétní, v tomto případě se jedná pouze o velmi lehká stádia neplodnosti, která mohou mít celou řadu různých vlivů, a nelze vyloučit, že by žena postupem času neotěhotněla běžnými metodami.

Jak lze neplodnost léčit u mužů?

I zde samozřejmě existuje několik metod, které se dnes aplikují. Pokud jde opět pouze o to, aby pár mohl mít dítě, dají se využít třeba metody umělého oplodnění, nebo takové metody, v rámci kterých mohou být upraveny spermie. Prioritou by v rámci samotné léčby však mělo být to, aby funkce a činnost pohlavních orgánů byla opět ta správná, jaká má být. Zde k tomuto dojde podobně jako u žen, a to pomocí hormonální léčby. Vždy ale záleží na skutečném konkrétním problému, stejně jako může záležet i na konkrétním stádiu, v rámci kterého se pacient nachází.

Měli byste vědet, že léčba neplodnosti má některé metody, které  jsou ale i chirurgické. Například mnoho mužů má pouze problémy s neprůchodností svých semenných cest, přitom samotné spermie jsou v naprostém pořádku. V takovém případě se poté vše řeší právě chirurgickými zákroky, v rámci kterých se průchodnost opět zlepší a mužské tělo začne fungovat tak, jak fungovat má.

Vliv může mít i psychika

Co je důležité dodat na závěr, to je fakt, že vliv na neplodnost může mít také psychika, a to jak jednoho, nebo obou partnerů. V takových případech místo hormonální nebo chirurgické léčby může přicházet na řadu léčba psychologická, v rámci které lze dané problémy také poměrně dobře a efektivně zvládnout.