Kdo je to developer?

Developer. Slovo, které se vyskytuje v médiích i na úředních deskách, už asi aspoň jednou viděl každý. Víte ale přesně, co to znamená? Developer se odvozuje od slova development, které lze z angličtiny přeložit mnoha způsoby. Nejobecněji se to do češtiny dá převést jako vývoj, pokrok. Jako developer by tedy mohl být ve velmi obecném překladu označen ten, který přináší pokrok či změnu do měst a obcí prostřednictvím nových stavebních projektů.

Financování projektů

Jedná se buď o společnost, nebo fyzickou osobu, která iniciuje a financuje výstavbu nějaké nemovitosti pro pronájem nebo prodej. Nemovitostí může být rodinný dům, bytový objekt, kancelářská budova, průmyslový objekt (sklad, dílna, továrna…), nebo také multifunkční budovy (služby, byty a kanceláře v jedné budově). Financovat takové nemovitosti může developer z vlastních zdrojů, nebo ve spolupráci s bankami či dalšími investory.

Developer buď může nemovitost vybudovat od nuly na prázdném pozemku, zrekonstruovat starší budovu nebo koupit už hotový objekt. Obvykle si ale hlídá všechny kroky projektu, to znamená, že vytipuje lokalitu, najde vhodný pozemek pro výstavbu či objekt k rekonstrukci, zajistí financování, projekt, všechna potřebná povolení a vybere i dodavatele stavebních prací. Hotový projekt pak sám, nebo prostřednictvím správcovské firmy spravuje, stará se o jeho chod a byty, kanceláře či obchody pronajímá či prodává koncovým uživatelům.

Pověst developerských společností

V českém prostředí je bohužel slovo developer poněkud zprofanované díky některým sporným projektům a ne vždy zvládnuté komunikaci prvních developerů v 90. letech minulého století.  Tehdy se někteří developeři nechovali zrovna takticky, své zájmy někdy prosazovali i proti vůli obyvatel dané lokality a někdy dokonce i v rozporu s platnou legislativou. Ale kladné zkušenosti s kvalitními developerskými projekty určitě převažují. Bez některých nových zajímavě navržených i postavených budov si už dnes města nedokážeme představit, protože do dané ulice a čtvrti přivedly nové obyvatele a rozšířily v nich i nabídku služeb.

V současnosti jsou pravidla pro nové developerské projekty poměrně přísná, všechny obce mají územní plány, které regulují, co přesně se kde smí stavět. Stavební řízení je u nás komplikované a dlouhé, takže dobrých bytových projektů je ve většině měst naopak spíše nedostatek. Navíc se kvalitní developeři snaží, aby byly jejich projekty budoucími sousedy přijímány bez konfliktů a vynahradily jim i dočasné nepohodlí spojené s výstavbou v blízkosti jejich obydlí či firmy. Řada rekonstruovaných i nových budov po celé republice díky developerům změnila tvář českých i moravských měst k nepoznání. Často tak z míst, která byla pro město spíše ostudou, vytvářejí nové dominanty a dokonce i turistické atrakce. Samozřejmostí je přitom spolupráce se špičkovými architekty i stavbaři. Dokážete si třeba představit, že by na místě Tančícího domu v Praze stála pořád ta nevzhledná proluka?

Nové stavby i rekonstrukce

Developerské projekty ale nemusí být jen nákladné budovy za stamiliony či dokonce miliardy korun. Developer se může ujmout i staršího činžovního domu a udělat z něj skvělé a moderní bydlení. Nebo přestavět opuštěnou dílnu na atraktivní kanceláře či lofty. Také investice v řádu desítek milionů může změnit danou lokalitu k nepoznání a možná i inspirovat další investory a developery, aby financovali další modernizaci okolních budov či pozemků.

Pokud se ve vašem okolí objeví nějaký developerský projekt, nebojte se. Ptejte se a sledujte, co se bude stavět. Možná se práce developera pozitivně odrazí i ve vašem životě, třeba díky novému dětskému hřišti, parkové úpravě či opravenému chodníku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *