Na jakou jít školu, abychom získali nejlepší práci?

Na jakou jít školu, abychom získali nejlepší práci?

Jako rodičům nám samozřejmě často záleží na tom, jaké zaměstnání bude mít náš potomek. To, z čeho si bude moci vybírat, často záleží na tom, na jakou chodil školu a jaké má vzdělání. V tomto ohledu nechce řada rodičů nic podcenit a tak samozřejmě srovnávají možnosti, jaké dnes existují. A jelikož členky naší redakce mají děti a chtějí pro ně to nejlepší, vrhli jsme se na zpracování tohoto tématu. Velmi přínosné jsou v něm služby společnosti Quacquarelli Symonds, která každoročně sestavuje žebříček těch nejvýznamnějších škol na celém světě. Pojďme zjistit, jaké to jsou.

Které patří mezi TOP 3

Začneme hned těmi třemi nejlepšími, jelikož pokud je absolvujeme, je jistota velmi dobré práce téměř samozřejmá. A pokud máte tip na první místo, je vysoce pravděpodobné, že se nemýlíte. Tou školou, která patří mezi nejlepší na světě, je britská univerzita Cambridge. I na druhém místě se však nachází škola z Velké Británie a jak mnozí jistě tuší, je to také největší konkurent té první. A tak nebudeme dále zdržovat a ihned řekneme, že se jedná o univerzitu Harvard. Trojici nejlepších neuzavírá žádná evropská škola, jelikož vydat se je třeba až do Spojených států amerických, kde má sídlo Massachusetts Institute of Technology.

Pokud bychom si ale chtěli daný žebříček přece jenom doplnit několika možnostmi, které se nacházejí poblíž naší země a jsou tak velmi dostupné, je to určitě ETH Zürich. Samozřejmě vysoké příčky získalo i několik dalších evropských škol.

Jak jsou na tom tuzemské vysoké školy?

V porovnání se světovými měřítky musíme říci, že příliš dobře ne. Přesto ale můžeme být rádi, že alespoň jednoho zástupce v daném žebříčku máme. Je to škola u nás pravděpodobně nejprestižnější, a to Univerzita Karlova v Praze. Ta se umístila za hranicí 250. místa, což sice není ideální, ale na druhou stranu je třeba brát to, že se jedná o porovnání v rámci celosvětového měřítka a jednoho konkrétního žebříčku. Jsou totiž i další, kde se umístění konkrétních škol může lišit. Jedním z nich je třeba i Times Higher Education a tam Karlova univerzita obsadila místo až ve třetí stovce. Podobně jako v prvním případě se však umístila i v žebříčku, který nese název ARWU.

Nezapomeňme na tuzemský pohled

Mezinárodní srovnání je tedy jasné a tak se můžeme vydat na konkrétní tuzemské srovnání. Ideálně podle konkrétního oboru. Mezi vyhledávaný dnes patří informatika. Pokud toužíte studovat právě v této oblasti, potom je vhodné navštívit ČVUT. Zklamáni ale nebudete ani v Liberci, jelikož tamní Technická univerzita vám je schopna zajistit řadu zahraničních výjezdů. Druhým zajímavým oborem, který má v našich zemích vysoké možnosti uplatnění, je strojírenství. Zde kupodivu nedominuje Praha, jak si mnozí myslí, ale je to město Brno a tamní Vysoké učení technické.

Ani humanitní obory ale nemusejí být nezajímavé. Psychologii je ideální studovat na Masarykově univerzitě, konkrétně Fakultě sociálních studií. V rámci sociologie zase vede již zmíněná Univerzita Karlova.