Nejlepší destinace pro dovolenou

Nejlepší destinace pro dovolenou

Se životním stylem dnes souvisí i to, že bychom neměli trávit čas pouze v práci, nebo starostmi o domácnost. Každý muž i žena potřebuje čas od času příjemný odpočinek a tak se vyplatí vědět, kam jet na dovolenou. A tak pokud plánujete vyrazit, budou se vám hodit naše tipy na ta nejlepší místa, se kterými chybu neuděláte. Na některých členky naší redakce byly, a napsaná slova potvrzují. Některá ale jsou naprostou novinkou, kterou jistě v nejbližší chvíli vyzkoušíme. Pojďme na to.

Nebojte se exotiky

Čím samozřejmě začneme, to jsou země exotické, jelikož ty lákají rozhodně nejvíce. Začít je vhodné Egyptem, tedy státem, který najdeme v Africe. Zde je několik destinací, se kterými chybu rozhodně neuděláte. Těmi nejznámějšími jsou určitě Hurghada, Sharm El Sheikh, ale také ostrovní destinace Djerba. Pokud je něco, co je na Egyptu výjimečné, tak je to hlavně čistota vody a život v moři. Ideální, jak si užít nejenom klasické potápění, ale také šnorchlování.

Druhou exotickou destinací je Turecko, které je samo o sobě zajímavé tím, že leží jak v Evropě, tak i v Asii. I zde je několik vyhlášených destinací, a to Bodrum, Kemer, ale také Alanya. Právě poslední jmenované středisko má jednu z nejkrásnějších pláží v Evropě – pláž Kleopatra. Dokonale čisté moře, hrubší písek, nebo výhled na dominantu města – rozsáhlý hrad.

Kam v Evropě

Ani v Evropě rozhodně nebudete zklamáni. Dokonalým místem pro milovníky památek je Řecko. A jsou to hlavně antické památky, kterých si budete moci užívat každý den. K tomu přidejte i dokonalou kuchyni složenou ze zeleniny a ryb, popřípadě dokonalé počasí a tisíce drobných plážiček. A konkrétní místa? Rozhodně ta ostrovní, jako je Kréta, Rhodos, nebo ostrov Kos.

Hledáte-li naopak temperament a horkokrevné, přesto milé a společenské obyvatele, zkuste Španělsko. Nikoliv ale destinace pevninské, nýbrž ostrovní. Skvělý noční život si užijete na ostrově Ibiza, zatímco krásami přírody i pláží vás uchvátí Mallorca. A hledáte-li výjimečný luxus a dokonalé teplo, zkuste Kanárské ostrovy. Ačkoliv to mnoho lidí neví, i ty spadají právě pod Španělsko.

Klasika? Proč ne

Ačkoliv jsme se také lehce usmívali nad klasikou v podobě Chorvatska a Itálie, neznamená to, že musíte jet do destinací tipu Bibione, kde je více Čechů, než u nás. Chcete-li tyto země poznat trochu jinak, a to v rámci jejich skutečné krásy, zkuste ostrov Ischia, nebo také Sardinii, která je označovaná jako evropský Karibik. A pokud onou cílovou zemí má být Chorvatsko, zde určitě nic nezkazíte ostrovy Brač i Hvar.

Výhodou posledních dvou států je samozřejmě jejich dostupnost. Pokud máte menší děti, je často lepší taková dovolená s možností jízdy autem. Určitě je to pohodlnější, než letadlem, kde mohou malé děti vlivem nudy obtěžovat ostatní pasažéry. Alespoň takto na cestování malých dětí pohlížíme v redakci.

Co patří mezi nejexkluzivnější světové pokrmy?

Co patří mezi nejexkluzivnější světové pokrmy?

K životnímu stylu samozřejmě patří také jídlo. I proto je vhodné stravovat se skutečně dobře a správně. Mimo to je ale vhodné nahlédnout i do světových kuchyní a poznat tak pokrmy, které dnes patří mezi nejluxusnější a tedy i nejexkluzivnější, jaké vůbec existují. A jelikož v naší redakci máme rádi výjimečné věci, šly jsme právě tímto směrem. Pravda, většinu jídel asi nikdy neochutnáme, ale přesto je dobré o nich vědět. Pojďme na to.

Začínáme kořením

Mezi skutečně exkluzivní pokrm dnes patří jakýkoliv, kde je koření, které je nazývané jako šafrán. Je pravdou, že třeba s šafránovým risottem se dnes můžeme setkat. Pravda ale zůstává, že rozhodně není použitý pravý šafrán. Toho je opravdu „jako šafránu“, čemuž odpovídá také jeho cena. Velmi zajímavé je však i to, že se toto koření musí sbírat výhradně ručně. Abychom získali kilogram tohoto koření, je třeba 100 000 usušených blizen, což znamená zhruba 30 000 – 40 000 květů.

Podobně ceněný je ale také lanýž. Tedy houba, která se často přidává ve formě různých olejů, ale i nastrouhaných příměsí třeba do omáček. U této houby je zajímavé, že roste pod zemí a nejčastěji se objevuje pomocí vycvičených psů, popřípadě prasat. Dnes existují lanýže jak černé, tak i bílé. Cena toho nejdražšího se pohybuje okolo 100 000 korun českých za jeden kilogram.

Potrpíte si na maso?

Výjimečným jídlem, tedy produktem ale může být i hovězí maso, konkrétně to s označením Kobe, které pochází z krav Wagyu. Ty jsou nejopečovávanějším druhem na celém světě, čemuž také odpovídá výsledná kvalita, ale i chuť samotného masa. Kromě toho, že krávy jedí špičkovou trávu či obilniny si dopřávají i poslech hudby, nebo masáže. Dnes je nákupní cena jednoho steaku zhruba 700 Kč – mluvíme o ceně syrového masa, nikoliv ceně v restauraci.

S masem jako takovým může lehce souviset také pravý kaviár, který je tedy konkrétně jikrami, které mají černou až šedou barvy. Konkrétně pochází z jeseterovitých ryb, kterých ale postupně ubývá a tak je kaviár dražší a dražší. Pokud vás zajímá konkrétní cena, potom je třeba říci, že zhruba 0,5 kila kaviáru pořídíte za 3 000. Nikoliv korun, ale dolarů.

Je libo něco netradičního?

A pokud vám zatím zmíněné potraviny přišli klasické, pojďme se podívat na něco unikátního. Tím prvním je určitě zajímavá polévka, vyrobená z ptačích hnízd. Samotný recept je starý více než 400 let a pochází z Číny. Dnes se jedná o velmi významné a vzácné jídlo, jelikož samotná hnízda jsou skutečně vařena a následně konzumována. Přesto je třeba dodat, že cena postupně klesá. Jelikož salangany, z jejichž hnízd se polévka vaří, dnes mnoho lidí chová na farmách tak získávání jejich hnízd už není tak složité, jako v minulosti.

Další netradiční prvek v naší kuchyni může být i drahý kov, konkrétně zlato. To může být součástí třeba různých dezertů, kam je ve formě drobných šupinek a prachu vmícháváno. Jeho chuť pravděpodobně nepoznáte, ale kdo by nechtěl říci, že tento drahý kov jí? Samozřejmě pro náš organismus nijak škodlivý není, takže proč ne?