Jaké možnosti má léčba neplodnosti?

Jaké možnosti má léčba neplodnosti?

Neplodnost je v posledních letech velkým problémem mnoha párů. Postihuje nejenom muže, ale samozřejmě také ženy. Je to mimo jiné dáno také životním stylem, který dnes vedeme. A tak je třeba říci, že jednou z možností, jak neplodnost léčit, je začít s prevencí. Dostatek pohybu, zdravá strava, minimum stresových situaci a pobyt v čistých oblastech. Pokud je ale na tyto pokusy již pozdě, musí přijít na řadu lékař. Pojďme se tedy společně podívat na možné léčby neplodnosti, a to nejenom u žen, ale také u mužů.

Jak lze neplodnost léčit u žen?

Existují typy neplodnosti, které se dají léčit poměrně dobře, a to z toho důvodu, že dané problémy plynou především hormonů a tedy souvisí právě s hormonální léčbou. Ženě tak jsou nasazovány hormony, které její tělo potřebuje, a to z toho důvodu, aby mohlo opětovně docházet k dozrávání vajíček a také k tomu, aby byly uvolňovány z vaječníků. Díky tomu lze problémy s početím zcela eliminovat.

Neplodnost je ale možné léčit i tím, způsobem, že jsou ženě aplikovány speciálně upravené spermie do oblasti dutiny děložní. Pravdou samozřejmě je, že samotný problém s neplodností to nemusí přímo a korektně vyřešit, ale dojde k tomu, po čem žena touží. Dojde ke standardnímu početí a tedy k běžnému donošení dítěte. Přesto však žena může i nadále zůstat neplodná. Tedy abychom byly opravdu konkrétní, v tomto případě se jedná pouze o velmi lehká stádia neplodnosti, která mohou mít celou řadu různých vlivů, a nelze vyloučit, že by žena postupem času neotěhotněla běžnými metodami.

Jak lze neplodnost léčit u mužů?

I zde samozřejmě existuje několik metod, které se dnes aplikují. Pokud jde opět pouze o to, aby pár mohl mít dítě, dají se využít třeba metody umělého oplodnění, nebo takové metody, v rámci kterých mohou být upraveny spermie. Prioritou by v rámci samotné léčby však mělo být to, aby funkce a činnost pohlavních orgánů byla opět ta správná, jaká má být. Zde k tomuto dojde podobně jako u žen, a to pomocí hormonální léčby. Vždy ale záleží na skutečném konkrétním problému, stejně jako může záležet i na konkrétním stádiu, v rámci kterého se pacient nachází.

Měli byste vědet, že léčba neplodnosti má některé metody, které  jsou ale i chirurgické. Například mnoho mužů má pouze problémy s neprůchodností svých semenných cest, přitom samotné spermie jsou v naprostém pořádku. V takovém případě se poté vše řeší právě chirurgickými zákroky, v rámci kterých se průchodnost opět zlepší a mužské tělo začne fungovat tak, jak fungovat má.

Vliv může mít i psychika

Co je důležité dodat na závěr, to je fakt, že vliv na neplodnost může mít také psychika, a to jak jednoho, nebo obou partnerů. V takových případech místo hormonální nebo chirurgické léčby může přicházet na řadu léčba psychologická, v rámci které lze dané problémy také poměrně dobře a efektivně zvládnout.

Jaké jsou nejčastější nemoci našich dětí

Jaké jsou nejčastější nemoci našich dětí

S narozením dítěte dnes souvisí především to, že se o něho musíme náležitě starat a samozřejmě dobře o něho pečovat. Pokud budeme v tomto směru konkrétní, je dobré zmínit se, jakými problémy dnes děti nejčastěji trpí. Jelikož jsme v redaktorském týmu pouze samé matky, daly jsme dohromady naše poznatky, které vycházejí právě z osobních zkušeností ohledně toho, co může současné děti trápit. Pojďme na to.

Problémy s horními dýchacími cestami

Logicky se jedná o nejznámější problémy, které vůbec může dítě prožít. Často se projevuje hlavně rýmou, ale i dalšími příznaky. Důvodem je hlavně kolektiv, jelikož tato onemocnění jsou virová a bez problémů se mohou šířit okolním vzduchem. Navíc mají poměrně krátkou inkubační dobu a tak se nemoc projeví za zhruba 4 – 5 dní po samotném nakažení. Příznaky jsou samozřejmě jasné, a to hlavně nevrlost, bolesti hlavy, stejně jako nechutenství, ucpaný nos, kašel, ale také chrápání či nespavost. To vše mohou být nejznámější příznaky. A co poradí lékař? Hlavně vitamíny, konkrétní léky a také klid na lůžku.

Velmi podobnou nemocí je také zánět průdušek. Jedná se o problém, který s danou výše uvedenou nemocí souvisí, jelikož v mnoha případech může přijít ihned po ní samotné. Příznaky jsou v tomto ohledu také poměrně jasné, a patří mezi ně třeba kašel, a to jak dráždivý, tak i suchý. Stejně tak může stavy doprovázet také teplota, ale i vysoká horečka.

Zánět středního ucha

Ani tato nemoc se většině dětí nevyhýbá. Podobně jako řada dalších je samozřejmě spojena s častými bolestmi. I zánět středního ucha může souviset s problémem horních cest dýchacích. Kromě bolestí a neklidu může být příznakem také rýma, nebo vysoká teplota. Dobrým postupem v léčbě této nemoci je samozřejmě výrazný klidový režim, jelikož pokud není zabezpečen, má dítě největší obtíže hlavně večer, kdy může být nutností i odsávání hlenu z nosu.

Určitě doporučujeme navštívit lékaře, jelikož někdy může být zánět natolik velký, že bude třeba ucho propíchnout. Aby se předešlo bolesti, jsou vhodné různé znecitlivující kapky. Dané propíchnutí by samozřejmě mělo být realizováno výhradně školeným lékařem.

Neštovice

Ty postihnou většinu dětí v jejich útlém věku. Nejznámější jsou takzvané plané, u kterých je výhoda ta, že se dají chytit pouze jednou jedinkrát za život. Přesto ale nemusí být samotný průběh nijak příjemný, a to hlavně proto, že se během nemoci dostavují velmi nepříjemné pocity, v rámci kterých daná neštovice výrazně svědí. Také je důležité udržet dítě v izolaci od těch, kdož neštovice ještě neměli. Ideální délka izolace, ale i samotné léčby je okolo dvou týdnů. Poté by měly všechny příznaky, a to jak samotné svědění, tak i dané pupínky odeznít. Pokud měla nemoc klasický, často bouřlivý průběh, již se nikdy v budoucnu nedostaví. To je jedna z hlavních jistot, které s touto nejenom dětskou nemocí souvisí přímo.

Jak na správnou výživu vašich dětí?

Jak na správnou výživu vašich dětí?

Aby bylo vaše dítě zdravé, musí především dobře jíst. Ačkoliv mnohé reklamy se nám snaží vnutit různé zázračné přípravky spojené s tím, kolik vitamínů a minerálů do těla můžeme dostat, nikdo ještě nevymyslel nic lepšího, než přírodní produkt. A právě u dětí by měla být jasná priorita v tom, dávat mu to správné. Pokud začneme obecně, je třeba dbát na to, aby i váš potomek měl jídlo nejméně pětkrát denně. A co by to mělo být?

Snídaně a dopolední svačina

Den by měl určitě začínat pečivem, nejlépe potom tmavým, které má dostatek vlákniny Mimo to má pečivo i dostatek sacharidů, které dodají energii. Vhodné je doplnit pečivo třeba kvalitním sýrem, stejně jako dobrou šunkou, nebo kouskem ovoce a zeleniny. Dobré je ale jít i alternativní cestou, kam mohou patřit různé cereálie, a to třeba s ovocem, jogurtem, nebo medem. Problémem ale nejsou ani ovesné vločky, popřípadě dnes veleoblíbená takzvaná mléčná rýže.

Dopolední svačina, tedy takzvaná přesnídávka může být velmi podobná. I zde může být pečivo, popřípadě cereálie, nebo ovesné vločky. Mnohem lepší volbou, a to pro pestrost stravy jsou třeba mléčné výrobky jako jogurt, ale také dostatek různých ořechů, nebo ovoce a zeleniny. Obojí lze dodávat jak ve formě přírodní, tak třeba i sušené – zde ale pozor na obsah cukru.

Oběd a odpolední svačina

Oběd by měl být samozřejmě vydatný, jelikož jím završíte celou polovinu dne. Důležité je dbát na dobrou skladbu, a to od složených cukrů – sacharidů, přes bílkoviny, až po vitamíny. Ukázkovým jídlem je třeba dušené maso v mrkvi, kuřecí maso s rýží a zeleninou, ale třeba také těstoviny, kde nechybí maso a zelenina. Na co rozhodně nezapomínat, to je polévka. Ta dodá nejenom tekutiny, ale také zasytí, a to bez výrazné kalorické zátěže.

Jelikož oběd je vydatnější, je třeba podle toho volit i odpolední svačinu. Ta by tedy měla být hlavně lehčí. Zde můžeme zvolit ovoce, ale pokud už ano, tak to méně sladké – třeba jablko nebo citrusové plody. Vhodná je ale téměř jakákoliv zelenina, popřípadě náhražky pečiva, jako pufovaný a podobný chléb. I ten umí zasytit, dodat potřebnou energii, ale přitom dětský organismus nijak výrazným způsobem nezatíží.

Večeře

Posledním denním jídlem je samozřejmě večeře, v rámci které bychom měli sníst zhruba 20 procent denního energetického příjmu. Hodí se opět to, abychom se zaměřily na pestrost. Vhodný je zeleninový či těstovinový salát, stejně jako pečivo s pomazánkou, nebo také tvarohem, sýrem či kvalitní šunkou. Co rozhodně není vhodné, to jsou těžká, smažená, nebo dokonce sladká jídla. Všechna totiž mohou mít za následek nejenom špatný spánek, ale i to, že tělo nezvládne trávit dané živiny, což může vést také k obezitě. Ostatně k té vede i jakékoliv jiné nezdravé jídlo. Těm je proto vhodné se vyhýbat stále – u dětí i v dospělosti.