Jakými způsoby se můžeme vzdělávat doma?

Jakými způsoby se můžeme vzdělávat doma?

Jelikož jsme tým žen, které mají děti a které tedy byly také na mateřské, uvažovali jsme nad tím, jak by se dal daný čas využít k našemu sebevzdělávání. Samozřejmě výsledkem toho bylo, že ideální je studovat jazyky. Už jsme se ale nijak neshodli na tom, která metoda by byla ta nejlepší. Posouzení tedy necháme na vás. Přinášíme vám tři takové, které však považujeme za ty nejlepší, které dnes existují, pokud chcete využívat pouze váš čas a nechcete být na nikom a na ničem závislí.

Standardní samostudium

Tato metoda je dnes samozřejmě tou, která logicky patří mezi tu nejvyhledávanější. Důvod toho je jasný, a to hlavně takový, že si svůj čas organizujeme čistě podle svého. V tomto ohledu tak stačí mít dostatek učebnic a dalších studijních materiálů, které budeme pravidelně využívat. V rámci toho už si stačí vyčlenit čas, kdy se budeme danému studijnímu úkonu věnovat.

Výhodou je samozřejmě to, že nás nikdo netlačí. Je tak zcela na nás, kdy se budeme učit, nebo jak dlouho se budeme učit. Nevýhody však tato možnost určitě má. Patří mezi ně hlavně slabá vůle, a to v případě, kdy se nám zkrátka nechce. Nikdo nás totiž do učení nenutí. Další nevýhodou, nad kterou jsme přemýšleli, je i ta, že můžeme hned na samotném úvodu získat několik špatných návyků – třeba v rámci výslovnosti. Proto si myslíme, že je tato metoda vhodná až, když máme určité základy.

Dnes velmi propagovaný e-learning

Druhá metoda se lehce dotýká té první, pouze s tím rozdílem, že studujeme online, prostřednictvím počítačů, nebo také tabletů. Zde sice můžeme postupovat sami, ale mnohem častější jsou různé online kurzy. V rámci nich máme třeba týden na to, abychom si prošly konkrétní látku, zpracovali několik úkolů a třeba také napsali test, který ukazuje to, zda jsme ji opravdu zvládly. Ačkoliv tedy nejsme v přímém kontaktu s lektorem, jsme o něco více motivováni. Dnes navíc může vše fungovat zcela automaticky, a to tak, že dané testy vyhodnotí automatický systém. Nevýhodou poté může být to, že jsme omezováni určitým časovým limitem, do kdy musíme danou látku zvládnout. Přesto ale není nijak šibeniční.

Kurzy vedené na dálku

Poslední možnost má nejblíže ke klasickému kurzu. A to proto, že sledujeme lektora třeba prostřednictvím video streamu. Zároveň se ho můžeme prostřednictvím mikrofonu na cokoliv zeptat, nebo si cokoliv ověřit. Výhodou jsou samozřejmě hlavně jeho zkušenosti a to, že nám může velmi pomoci v začátcích. Na druhou stranu můžeme být omezováni tím, že danou výuku musíme podstoupit v předem daný čas. Sice z domova, ale přesto to může narušit naše plány. Alternativou však bývá to, že dané přednášky jsou archivovány a tak pokud nechceme být přímo online součástí, můžeme si je pustit dodatečně, až budeme mít náladu a chuť my sami.